Co to jest mała architektura?

Jej elementy mijamy na swojej drodze w zasadzie każdego dnia. Możemy jednak nie mieć świadomości, że rzeczy te nazywamy właśnie małą architekturą. Czym więc ona jest i co się do niej zalicza?

Mała architektura a prawo budowlane

Zgodnie z przepisami termin ten obejmuje niewielkie obiekty kultu religijnego, takie jak chociażby przydrożne krzyże, elementy architektury ogrodowej, w tym m.in. fontanny, a także obiekty użytkowe, które służyć mają zarówno celom typowo rekreacyjnym, jak również utrzymaniu porządku w przestrzeni publicznej. Ta ostatnia grupa jest właśnie tą, o której najczęściej myślimy w kontekście małej architektury.

Mała architektura na placu zabaw i przy siłowniach zewnętrznych

W tego typu miejscach nie będzie chodzić ani o obiekty sakralne, ani o charakterze wyłącznie dekoracyjnym. Mała architektura na placach zabaw i przy siłowniach zewnętrznych pełni funkcję głównie użytkową, zwiększając komfort użytkowników i pomagając utrzymać przestrzeń w czystości i porządku. Jednym z najważniejszych elementów będą więc stalowe oraz betonowe śmietniki, do których użytkownicy tego typu miejsc będą mogli wyrzucać puste butelki po napojach czy papierki po przekąskach.

Kolejnym niezbędnym elementem są oczywiście ławki, na których z chęcią usiądą rodzice bawiących się samodzielnie dzieci, a maluchy będą mogły spokojnie zjeść, napić się czy po prostu odpocząć przed dalszą zabawą. W przypadku siłowni zewnętrznych ławki pozwolą złapać oddech przed kolejną serią ćwiczeń. Dysponując większą przestrzenią warto natomiast wziąć pod uwagę postawienie altanki, która poza miejscem do siedzenia zapewni też stolik i przede wszystkim schronienie przed deszczem lub palącym słońcem.

Do elementów małej architektury zaliczyć można ponadto:

  • stojaki rowerowe,
  • słupy nośne z regulaminami i tablicami informacyjnymi,
  • mocowane do ziemi stoliki i siedziska,
  • płotki i ogrodzenia.

I choć obiekty te są stosunkowo małe i w większości przypadków nie są bezpośrednio związane z zabawą na placu zabaw czy treningiem na siłowni zewnętrznej, stanowią one niezbędny element każdej takiej inwestycji. Bez nich przebywanie w takich miejscach może nie być wystarczająco komfortowe i atrakcyjne.