Jaką nawierzchnie wybrać do placu zabaw lub siłowni zewnętrznej

Jaką nawierzchnie wybrać do placu zabaw lub siłowni zewnętrznej

W tego typu miejscach dla bezpieczeństwa, ale i komfortu kluczowa jest nie tylko jakość samych urządzeń. Ważna jest również nawierzchnia, która w razie potrzeby zamortyzuje choć trochę upadek i pozwoli także w przyszłości dbać o czystość i estetykę terenu. Jaką nawierzchnię wybrać więc do placu zabaw lub siłowni zewnętrznej? Na co zwrócić uwagę dokonując wyboru?

Wybór nawierzchni a obowiązujące normy

Jeśli chodzi o to, jaką nawierzchnię wybrać na plac zabaw, to w pierwszej kolejności powinniśmy zapoznać się z treścią normy PN-EN 1177.

Rodzaje nawierzchni

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które z powodzeniem zastosować można zarówno na placach zabaw, jak i na siłowniach zewnętrznych. Jeśli więc zastanawiasz się, jaką nawierzchnię wybrać, któraś z poniższych na pewno będzie trafionym wyborem.

Podłoże naturalne

Trawa to najtańsza z możliwych opcji, która jest jednocześnie naprawdę skuteczna, jeśli chodzi o amortyzację upadków. W tym przypadku należy jednak uwzględnić dobór odpowiednich nasion, które zapewnią maksymalnie wytrzymałe źdźbła trawy, a także przyszłe koszty utrzymania trawnika w tak intensywnie eksploatowanych miejscach.

Podłoże sypkie

Innym równie tanim rozwiązaniem jest zastosowanie piachu, przy czym najlepszy będzie taki do piaskownic o odpowiednio małej frakcji. Plac zabaw może dzięki temu stać się jedną wielką piaskownicą i przynieść małym użytkownikom jeszcze więcej radości. W przypadku siłowni zewnętrznych może być jednak uciążliwy, ponieważ łatwo wpada do butów.

Nawierzchnia syntetyczna

To najlepsza, ale i najdroższa w tym zestawieniu opcja. Podłoże z kauczuku jest naprawdę miękkie, a także niezwykle proste w utrzymaniu. Pozwala ono też maksymalnie dokładnie określić krytyczną wysokość upadku.

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu zestawieniu wiesz już, jaką nawierzchnię wybrać na planowanym przez Ciebie placu zabaw lub siłowni zewnętrznej!