Wybór odpowiednich kolorów i wykończeń w lakierni proszkowej

Wybór odpowiednich kolorów i wykończeń w lakierni proszkowej

Zarówno projektując place zabaw czy siłownie zewnętrzne, jak również inne elementy małej architektury, ogrodzenia czy chociażby sprzęty i wyposażenie sportowe istotna jest nie tylko jakość i trwałość powłoki, lecz także jej wygląd. W każdym projekcie kluczowy staje się więc wybór odpowiednich kolorów i wykończeń. Lakiernie proszkowe i stosowane w nich farby także w tym zakresie dają nam niemalże nieograniczone możliwości. Czym warto kierować się podejmując decyzję w tym zakresie? Jakie opcje mamy tak naprawdę do wyboru?

Pełna paleta RAL i nie tylko

Farby stosowane dziś w lakierniach proszkowych to oczywiście przede wszystkim cała feeria barw z wzornika RAL – od klasycznej czerni i bieli, przez wiele odcienie szarości, brązów, a także zieleni, błękitów, fioletów, czerwieni, pomarańczy oraz żółci. Sama ta paleta, na którą składa się w sumie aż 215 różnych kolorów, pozwala nam niemalże dowolnie zestawiać ze sobą poszczególne barwy i ich odcienie według indywidualnych pomysłów i upodobań. Co więcej, możemy dodatkowo zdecydować się na różne opcje wykończenia – połysk, półpołysk bądź mat.

Poza szerokimi możliwościami pod kątem wyboru odpowiedniego koloru oraz wykończenia, nie można zapominać także o tym, że w lakierniach proszkowych możliwe jest tworzenie różnych struktur – drobnych lub grubszych. W tym drugim przypadku mowa przede wszystkim o farbach w kolorach antycznych.

Wybór kolorów i wykończenia a aktualne trendy

W przypadku placów zabaw sprawa wydaje się dość prosta – kolorystykę oraz sposób wykończenia metalowych elementów malowanych w lakierni proszkowej dopasować należy do motywu przewodniego. Odpowiednie będą jednak przede wszystkim żywe, wesołe barwy, takie jak soczysta zieleń, intensywna czerwień czy słoneczny żółty. Tu też przeważa z reguły wykończenie w połysku. W przypadku sprzętów dla młodzieży i dorosłych lepszym wyborem mogą być bardziej stonowane kolory i modny aktualnie mat zamiast połysku. Farby o drobnej lub grubej strukturze będą raczej odpowiednie dla ogrodzeń czy elementów małej architektury. Bez względu jednak na aktualne trendy ostatecznym wyznacznikiem zawsze powinien być gust Klienta czy grupy docelowej.