Zalety lakierni proszkowej w porównaniu do tradycyjnych metod lakierowania

Lakierowanie proszkowe

Do malowania elementów metalowych na dużą skalę od lat nie używa się tradycyjnych pędzli i farb. Bardzo często odchodzi się również od klasycznych pistoletów lakierniczych na rzecz nowoczesnych lakierni proszkowych. I nic dziwnego, ponieważ metoda ta niesie za sobą szereg korzyści, zarówno pod kątem stricte użytkowym, jak również ekologicznym.

Czym jest malowanie proszkowe?

W lakierniach proszkowych stosuje się specjalne natryski, przy pomocy których nanoszone są na odpowiednio przygotowane wcześniej elementy naelektryzowane cząsteczki farb przeznaczonych do malowania na sucho. Później nałożona w ten sposób powłoka utwardzana jest przez w piecu konwekcyjnym, w temperaturze do 200 °C. W procesie tym uzyskać można powłoki o grubości od 60 do 120 mikronów.

Trwałość i estetyka powłok z lakierni proszkowych

Lakiernia proszkowa

Na tym polu lakiernie proszkowe zdecydowanie przewyższają tradycyjne metody lakierowania. Malowanie na sucho pozwala uzyskać bowiem idealnie gładką powłokę na całej powierzchni detalu – bez żadnych zacieków, zmarszczeń czy też pęcherzyków powietrza. Poza tym wykonane w ten sposób powłoki nie łuszczą się i nie matowieją z czasem. Dodatkowo wyróżnia je także odporność na działanie wysokich temperatur oraz czynników chemicznych i mechanicznych, w tym również na ścieranie.
Powłoki uzyskane tradycyjnymi metodami po latach użytkowania matowieją i płowieją, łuszczą się i odpryskują, a także są wysoce podatne na wszelkiego rodzaju zadrapania i zarysowania.

Wpływ na ludzi i środowisko

Lakiernia proszkowa to dużo mniejszy wpływ na ludzi i środowisko niż ma to miejsce w przypadku klasycznych metod. Stosowane w niej farby, w przeciwieństwie do tradycyjnych lakierów, nie zawierają rozcieńczalników i rozpuszczalników, a sam proces lakierowania jest dużo bardziej energooszczędny niż w przypadku klasycznych pistoletów lakierniczych. Poza tym stosowane w nich technologie pozwalają ograniczyć emisję pyłów do atmosfery, a niewykorzystany w procesie proszek można łatwo odzyskać i wykorzystać ponownie.

Dlatego też wszystkie metalowe elementy produkowanych przez nas urządzeń na place zabaw czy też na siłownie zewnętrzne oraz do street workoutu malowane są w naszej lakierni proszkowej.